Χαντ μπολ Α1 γυναικών. 2χ2 ο Φίλιππος κέρδισε δύσκολα τον Παναιτωλικό 25-23

Αναρτήθηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετρά η ομάδα γυναικών του Φιλίππου. Το Σάββατο υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ Δ. Βικέλας και επικράτησε δύσκολα με 25-23. Ο Φίλιππος ήταν καλύτερος, είχε σε όλο το ματς το πάνω χέρι στο σκορ και στάθηκε ψύχραιμος στο τέλος. Σημασία πάντως έχει η νίκη αφού και τα κορίτσια  του Γιώργου Τσικίνα θέλουν παιχνίδια ώστε να πάρουν εμπειρίες για την συνέχεια αφού στόχος της ομάδας είναι πρώτα η παραμονή και στην συνέχεια ότι προκύψει. Εκείνο που έχει σημασία είναι ότι στην ομάδα υπάρχει ένα πολύ ζεστό και φιλικό κλίμα και αυτό βοηθάει και στο παιχνίδι.

Στο α΄ ημίχρονο   οι Βεροιώτισσες είχαν ένα ξέσπασμα μετά το 15' και μετέτρεψαν το 7-7 σε 12-8 στο 20'. Οι γηπεδούχες συντήρησαν μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 14-12.Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος συντήρησε μια διαφορά τριών γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός μείωσε δυο φορές στο γκολ, 21-20 και 24-23 στο 60'. Οι φιλοξενούμενες είχαν την ευκαιρία στο τελευταίο τους σουτ αλλά το μπλοκ του Φιλίππου λειτούργησε και σταμάτησε την απειλή. Με γκολ στον αιφνιδιασμό ο Φίλιππος διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 12-8, 14-8, 14-12 ημίχρονο, 16-13, 17-14, 18-16, 20-18, 22-20, 25-23

Διαιτητές: Γιάννου, Πέτας

Φίλιππος Βέροιας( Γ. Τσικίνας )   Κερλίδη 3, Νάτσο, Ντόβα, Δελησάββα, Παπαδοπούλου 4, Γεωριάδου 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδιυ 6, Ζουμπουλίδου 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Μούσια 1, Ματαρώνα 4, Στεφανίδου 3, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.

Παναιτωλικός: Σιάσου, Κορομηλά 4, Μαντέλλου, Δήμου 4, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 2, Παύλου, Κοκκωνη, Χατζηπαρασίδου 15, Καγγελάρη 1.